Vít Prokůpek

profesionální vyjednavač a odborník na psychologii ovlivňování
,,Spolu s mým týmem pomáháme lidem
a organizacím rozvíjet se a růst."
Tipy o vyjednávání a psychologii ovlivňování na e-mail?

Blog Víta Prokůpka

„Vaše studnice moudrosti o vyjednávání a psychologii ovlivňování. Místo pro výlety mimo komfortní zónu. Podpora Vašeho růstu. Centrum provokace a politické nekorektnosti. Postel, kde se pravda svléká do naha…“
14Březen
2015
8094xpřečteno

Zoufale nám chybí diskrétnost a takt

Včera večer jsem se vypravil na lahev vína do své oblíbené restaurace. S dámským doprovodem. Krátce po přivítání mě servírka překvapila bodrým dotazem: „Dáte si stejné víno jako včera?“

 

Představte si, že by se jednalo o mou manželku (a den předtím o mou milenku). Prekérní situace, že?

 

(Jedná se o čistě hypotetický příklad, manželkou ani milenkou nedisponuji.) :-)

 

Zážitek č. 2. Kdysi u lékaře.

Bylo mi tehdy kolem patnácti a dodnes si tu příhodu pamatuji.

Sedím v čekárně kožního oddělení, ze dveří vykukuje zdravotní sestra, ptá se mě na jméno. Vzápětí vypaluje další dotaz: „S čím tady jste?“

 

Dnes bych reagoval asertivně a odpověděl třeba „Promiňte, sestřičko, není mi příjemné o tom mluvit v plné čekárně.“

 

Tehdy jsem asertivní nebyl a provinile místo toho pípnul: „Mám na chodidle bradavici.“

 

Jak se v tu chvíli pacient cítí? A jak by se cítil, kdyby byl obdařen například pohlavní nemocí? Je vám to povědomé? Podobných zážitků jsou plné čekárny. Bohužel…

 

Zážitek č. 3. Nejsem štamgast, ale opět v restauraci.

V jiné restauraci, v jiný den… Číšník s širokým úsměvem hlasitě před mým doprovodem prohlašuje: „Tohle je váš oblíbený stůl!“

 

Asi chtěl být přátelský. Možná chtěl demonstrovat, že má dobrou paměť (ano, měl, skutečně jsem týden předtím u stejného stolu seděl). Jenže ne každý host chce před svým doprovodem vypadat jako štamgast či záletník…

 

Co si z toho odnést?

Je jedno, jestli jste prostitutka, tantrická masérka, konzultant, psycholožka, lektor, uklízečka, lékař, advokátka, daňový poradce, HR specialistka, úředník nebo třeba profesionální vyjednavač. Diskrétnost a takt jsou velmi ceněnými devizami, i když v pracovních inzerátech po nich obvykle nejsou stopy.

 

Ano, žijeme sice v době, kdy společnost (především západní civilizace) stále častěji dává přednost říkání věcí na rovinu. A takt se nesměle krčí v temném koutku a pomalu začíná hrozit, že se v temnu rozplyne a nadobro zmizí. Proto, prosím… Než něco vypustíte z úst, vždy se ptejte, jaký dopad vaše slova mohou mít na příjemce (či jeho společnost). Slova nemůžete metr od svých úst pevně uchopit a zacpat je zpět.

 

Pokud vás zajímá podrobněji, jak vládnout slovy (a v rámci tréninku se to nebojíte vyzkoušet), podívejte se na přehled mých aktuálních seminářů: >>> 


Dáváte přednost knihám? Vládnout slovy vám pomůže úspěšná kniha Psychologie ovlivňování: 99 tipů pro zvýšení vaší přesvědčivosti. Můžete si ji objednat zde



Autor: Vít Prokůpek

Autor knihy Psychologie ovlivňování: 99 tipů pro zvýšení vaší přesvědčivosti. Profesionální vyjednavač, konzultant a lektor, který působí na mezinárodní úrovni.



Zajímají Vás tipy o vyjednávání a přesvědčování, tipy pro Váš úspěch a novinky na blogu?
Štítky:
asertivita
diskrétnost a takt
jak budovat vztahy
jak se stát oblíbeným
jak získat přátele
psychologie ovlivňování
psychologie přesvědčování
působení na lidi
zákaznický servis



Kontakt

Obecné informace a firemní řešení:  info@vp-tcc.cz

Informace o veřejných seminářích a přihlášky:  seminare@vp-tcc.cz


Ing. Vít Prokůpek

IČ: 763 02 440
DIČ: CZ8104043310